Zombie, wampiry, czarownice, wydrążone dynie… Straszna i przepełniona złem tradycja szturmem wdziera się do Europy, w tym także na nasze rodzime podwórko. Zdania na temat Halloween są podzielone, jedni kupują je w całości, inni krytykują, argumentując, że w ten sposób niszczy się polską tradycję i próbuje ją zastąpić komercyjną papką z Zachodu. Jeśli jednak zgłębimy temat możemy się przekonać, że prawda jest nieco bardziej złożona…

Cukierek albo psikus, czyli skąd się wzięło Halloween?

Być może dla wielu ludzi wyda się to nieprawdopodobne, ale Halloween ma dużo starszą tradycję niż może się wydawać, ponieważ narodziło się ono ze starożytnego celtyckiego święta Samhain i przez setki lat przeszło długą drogę, od pogańskiego rytuału do dnia, w którym organizowane są różne imprezy, którym często towarzyszy przebieranie się, niekoniecznie za zjawy i potwory. Halloween obchodzone jest co roku ostatniego dnia października i nawet zagorzali przeciwnicy tego święta doskonale znają zawołanie „cukierek albo psikus”. Ciekawostką jest fakt, że ta fraza pierwszy raz pojawiła się w 1951 roku w Stanach Zjednoczonych w komiksie pt. „Fistaszki”, rok później w studiu Disneya wyprodukowano kreskówkę o przygodach Kaczora Donalda i jego trzech siostzreńcach pt. „Cukierek albo psikus” i do tego czasu wspomniane hasło na stałe weszło do amerykańskich obchodów Halloween. Tradycja przebierania się jest już lepiej udokumentowana, ponieważ istnieją dowody na to, że celtycka ludność wkładała kostiumy wykonane ze zwierzęcych skór. Wieśniacy wierzyli, że w ten sposób przegonią złe duchy. Także z myślą o nich nie mogło zabraknąć suto zastawionych stołów. Z biegiem lat tradycje i obyczaje ulegały zmianom, a ludzie zaczęli przebierać się za demony i potwory, wykonując różnego rodzaju wybryki w zamian za jedzenie i picie.

Jak wygląda Halloween w różnych częściach świata?

Halloween wypada co roku 31 października i jest jednym z najstarszych świąt jakie obchodzi się na świecie. Najbardziej rozpowszechniło się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Irlandii, ale własną wersję tego święta mają również Meksykanie. W krajach Ameryki Łacińskiej obchodzi się Dzień Zmarłych, czyli Dia de los Muertos, kiedy to wspomina się bliskich, którzy odeszli z tego świata. W tym dniu na ulicach można zobaczyć barwne pochody ludzi z pomalowanymi na biało twarzami, w kolorowych strojach. Anglicy świętują Dzień Guya Fawkesa, który przypada 5 listopada i upamiętniany jest ogniskami i fajerwerkami, natomiast w Polsce mamy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, które absolutnie nie kojarzą się z zabawą i są zdecydowanie poważne i pełne zadumy.

Komercjalizacja Halloween

Nie da się ukryć, że dziś Halloween to potężny biznes, ale komercjalizacja rozpoczęła się już w 1900 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęły pojawiać się ozdoby i pocztówki nawiązujące do Halloween. Dzisiaj powszechne są przebierane imprezy dla dzieci i dorosłych. Wiele amerykańskich miast ma własne tradycje, które często obejmują parady, różnego rodzaju konkursy, powszechne jest wycinanie dyń. Powili tradycja Halloween przedziera się do Polski co nie wszystkim się podoba, ale młodsze pokolenia chętnie ją przejmują. Wielu ludzi obawia się, że „cukierek albo psikus” wyprze Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, ale kultura ciągle ewoluuje i może z czasem te święta zostaną w jakimś stopniu ze sobą połączone.

ZOBACZ TEŻ

Halloween jakiego nie znamy

Zombie, wampiry, czarownice, wydrążone dynie… Straszna i przepełniona złem tradycja szturmem wdziera się do Europy, w tym także na nasze rodzime podwórko. Zdania na temat Halloween są podzielone, jedni kupują ...

DODANO: 28 października 2021

Weselne Atrakcje

Gdy spytamy o najlepiej wspominany dzień w życiu wiele osób bez chwili namysłu odpowie, że to dzień w którym odbył się ich ślub. Nie powinno więc dziwić, że skrupulatnie planują ...

DODANO: 16 sierpnia 2021

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę