Podróżowanie kamperem z roku na rok zyskuje coraz szersze grono fanów. Na pewno przyczyniły się do tego obrazki z amerykańskich filmów, gdzie ludzie spędzają urlop całymi rodzinami, zwiedzając kawał kraju, a przy tym świetnie się bawiąc i przeżywając niezapomniane przygody. Nie można jednak przypisywać filmom zbyt wielu zasług – po prostu podróżowanie samochodem kempingowym to świetny sposób na spędzenie wakacji, a rozwijający się w naszym kraju rynek sprawił, że obecnie ten sposób uprawiania turystyki dostępny jest praktycznie dla każdego.

O kamperach słów kilka

Mówiąc o samochodach kempingowych coraz rzadziej będziemy mieli na myśli pojazdy dostawcze w których przestrzeń ładunkowa została zabudowana tak, aby dało się w niej nocować. Obecnie to bardzo zaawansowane konstrukcje, tworzone praktycznie od podstaw – z samochodów na bazie których są tworzone zostają tylko nieliczne elementy. Istnieją firmy, które oferują gotowe pojazdy, jak również znajdziemy takie, które zajmują się tworzeniem zabudowany na bazie posiadanego już przez Klienta pojazdu.

Zdecydowana większość kamperów spełnia normy pozwalające na prowadzenie ich posiadając prawo jazdy kategorii B, czyli na tradycyjne samochody osobowe. Na rynku znajdziemy jednak konstrukcje które będą wymagały od kierowcy posiadania kategorii C – są to najczęściej bardzo duże, a co za tym idzie często zazwyczaj luksusowe kampery.

Obecnie standard nocowania w nowoczesnym kamperze niewiele odbiega od standardu jaki możemy spotkać czasami w hotelach czy na innych kwaterach. Nawet najbardziej wymagające osoby nie powinny narzekać na wyposażenie samochodów kempingowych. Znajdziemy tam lodówkę, kuchenkę gazową, toaletę, prysznic, telewizor oraz wiele innych sprzętów RTV oraz AGD. Nierzadko spotkać można też piecyki do ogrzewania czy klimatyzację.

Kamperem w trasę

Wspomniałem o tym już wyżej, ale przypomnę raz jeszcze – biorąc pod uwagę, że często podróżujemy wypożyczonym kamperem to przed wyjazdem warto zajrzeć do dowodu rejestracyjnego pojazdu i upewnić się, że nasza kategoria prawa jazdy jest wystarczająca. Ponadto sprawdźmy ubezpieczenie i jego warunki. Jeśli podróżujemy poza granice kraju to warto sprawdzić czy prawo drogowe w miejscach przez które będziemy przejeżdżali nie ma specjalnych regulacji dotyczących kamperów. Wjeżdżając na autostrady powinniśmy upewnić się, że winieta którą posiadamy jest odpowiednia dla pojazdów kempingowych.

Koniecznie pamiętajmy o tym, że podczas podróży wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (nie można przebywać w miejscach przeznaczonych do wypoczynku w czasie jazdy), a wszystkie luźne przedmioty powinny być umiejscowione tak, aby nie stanowiły zagrożenia na przykład przy gwałtownym hamowaniu.

Koszty

Nowoczesna kampery mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Ich zakup na własność opłacalny będzie tylko w naprawdę nielicznych przypadkach. Zdecydowanie lepiej korzystać z ofert licznych wypożyczalni. Duża konkurencja w branży sprawiła, że ceny za wynajem kampera są bardzo atrakcyjne, a właściciele firm dokładają starań aby zapewnić najlepszą jakość usługi. Na Śląsku dobrą wypożyczalnią będzie Śląska Wypożyczalnia Kamperów ProCamp Silesia – nowoczesna flota, pomocna obsługa, konkurencyjne ceny to tylko część zalet jakie należy wymienić pisząc na temat tej konkretnej firmy.

Mimo iż w internecie znajdziemy dziesiątki ofert to planując urlop w szczycie sezonu wakacyjnego powinniśmy dokonywać rezerwacji kampera ze sporym wyprzedzeniem.

Rynek kamperów w Polsce w ostatnich latach bardzo się rozwinął. Między innymi dzięki licznie powstającym wypożyczalniom w stosunkowo atrakcyjnej cenie możemy cieszyć się przygodami jak z hollywoodzkich filmów. Myślę, że warto aby każdy choć raz spróbował spędzić urlop w kamperze.

ZOBACZ TEŻ

Kamperem na wakacje

Podróżowanie kamperem z roku na rok zyskuje coraz szersze grono fanów. Na pewno przyczyniły się do tego obrazki z amerykańskich filmów, gdzie ludzie spędzają urlop całymi rodzinami, zwiedzając kawał kraju, ...

DODANO: 23 grudnia 2021

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę